BÓJA (up the shade)

Pozývame vás na premiéru nového tanečného predstavenia Kataríny Matúšovej a Lukáša Bobalika, ktorí sa v spoločnej tvorbe ponorili do hlbín predstavivosti, kde sa konfrontovali so svojimi strachmi, obavami, vyčerpaním, so skrytými pamäťami tela i duše.

 

Načúvali a učili sa porozumieť podstate svojho bytia, spoznávali čo je ich prameňom, kvetom, lúkou, vstúpili aj do temného lesa a spolu vytvárali i fantazijnú čarovnú krajinu. Východiskom pre umelcov bol netradičný proces prežitia vlastnej skúsenosti cez katatímnu imaginatívnu psychoterapiu. Tá im pomohla odkryť ich najcitlivejšie a najzranitelnejsie miesta, ktoré transformovali do tvorivého procesu.

Bója ako terapia. Ako bezpečné miesto, ukotvené, nehybné a zároveň reagujúce na vonkajšie prostredie. Bója ako súlad dvoch tiel, ktoré sa vyvažujú, podporujú. Miesto asociujúce ponor do vnútra prežívania. Alebo hranicu signalizujúcu rizikové prostredie. Možno čas oddychu. Bója ako symbolika vzduchu a hĺbky zároveň. Vždy sa dá ku nej vrátiť. Ale najskôr ju treba nájsť. Možno sa ňou stať.

Niekedy v snahe o spoluprácu, inokedy v konflikte, tanečníci sa vždy snažia o záchranu v jej rôznych podobách a kontextoch. Toto neúnavné snaženie dosahujú fyzickými možnosťami až nemožnosťami, vystavujú sa riziku, niekedy ovládnutý chaosom sa snažia o ukotvenie tiel. Tieto zdanlivo pokojné telá sú opäť strhnuté vlnami, ktoré ich nadnášajú, ale aj ťahajú ku dnu. Náhlivý pocit záchrany ich vedie k intenzívne prežívanej skúsenosti.

Koncept, choreografia, tanec: Katarína Matúšová, Lukáš Bobalik
Dramaturgia: Erik Peťovský
Pohybová spolupráca: Daniel Raček
Hudobná kompozícia: Lukáš Krajčík
Kostýmova spolupráca: Michaela Bednárová / puojd
Svetelný dizajn: Jakub Ťapucha
Odborná psychologická spolupráca: Barbora Tokošová
Grafický dizajn, vizuál: Tamara Števulová
Produkcia: Move-you o.z.

Lístky v predaji TU

Repríza 24.5.2024 TU

Podpora: Vznik tanečného predstavenia z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.
Partneri: Nová Cvernovka, Priestor Špirála, Tanečný klub Momentum