Autoriáda 2018 – druhý ročník festivalu

Zdielať

Autoriáda 2018 – druhý ročník festivalu

Literárny festival Autoriáda oslavuje svoje druhé narodeniny!

Stretne sa 37 slovenských spisovateľov a spisovateliek… nie, to nie je začiatok zlého vtipu… Na literárnom festivale AUTORIÁDA 2018 naozaj vystúpi 37 slovenských spisovateľov a spisovateliek. Srdečne pozývame!

 

Program:

 

Slávnostné uvedenie nových kníh za účasti autorov:

13:30 Básne SK/CZ 2018
14:30 Marek Vadas: Zlá štvrť
15:00 Pavol Rankov: Legenda o jazyku
15:30 Karol Chmel: Platforma
16:00 Irena Brežná: Postrehy emigrantky
16:30 Balla: Je mŕtvy

17:00
Čau o piatej – Poviedka 2018
Jana Oľhová číta víťazný text Jany Turzákovej

17:30
POVIEDKA 1996 – 2016
Balla, Rado Olos, Benjamín Škreko, Karol D. Horváth, Zuska Kepplová, Peter Ankou, Richard Pupala, Václav Kostelanski, Soňa Uriková, Peter Balko, Marek Grajciar, Radovan Potočár a Dominika Madro

19:00
Cena René 2018 Anasoft litera gymnazistov
Maroš Hečko, Ľuba Lesná, Daniel Majling, Richard Pupala a Vanda Rozenbergová

21:00 VENTOLÍN (koncert)

Sprievodný program:

Herci čítajú rozprávky

Animátorská služba pre rodičov – Martin Meľo a Ondřej Daniš budú zabávať vaše deti, čítať z rozprávkových kníh a spievať im pesničky, aby ste mohli byť na festivale.
Kabinet pomalosti (13:30-18:00)

Výstava fotografií Antona Šmotláka
Literárny život na Slovensku v 60. a 70. rokoch.
foyer

Autogramiády
Ak chcete knihy s podpisom, môžete si ich kúpiť za výhodné ceny na výstave malých vydavateľov počas festivalu.
foyer

Podrobný program:

13:30

Básne SK/CZ 2018
Slávnostné uvedenie zborníka medzinárodnej literárnej súťaže za účasti autorov a porotcov.
Do 8. ročníka súťaže bolo prijatých 480 príspevkov, ktoré hodnotila porota v zložení: Jitka N. Srbová (predsedníčka), Mila Haugová, Eva Tomkuliaková a Adam Borzič.
1. miesto – Michal Baláž, dve 2. miesta – Olga Stehlíková a Emma Kausc, 3. miesto – Jan Škrob a sedem prémií – Marek Torčík, Lucia Huňadyová, Ondřej Škrabal, Filip Németh, Marcel Lacko, Andrej Bublák Barbara Vojtašáková.

14:30
Marek Vadas: Zlá štvrť
Knižná novinka Mareka Vadasa (1971) je ovplyvnená africkým štýlom rozprávania, v ktorom sa mieša skutočnosť a fantázia, mágia a čierny humor, absurdita a temné existenciálne tóny.
Zapadnutý bar na okraji tropického veľkomesta čaká na apokalypsu. Je čas rekapitulovať a cesta do minulosti je rovnako neznáma, tajomná a nebezpečná ako očakávaný koniec. Rozprávač sa vyzná vo všetkom, iba vo vlastnom živote nie, a ani sám netuší, ktorý z príbehov je jeho a ktorý niekde začul. Realita, túžby a zlé sny sa tak stretávajú v neobvyklej mozaike textov, plných irónie i kúzla Afriky.
Moderuje Mário Gešvantner

15:00
Pavol Rankov: Legenda o jazyku
Róbert Kotian diskutuje s Pavlom Rankovom (1964) o jeho novom románe z obdobia normalizácie.
„Z komunistickej strany je možné vylúčiť iba toho, kto do nej predtým vstúpil, všakže?“ usmieval sa pán Dobrotka.
„Nehovor tak,“ zamračila sa na manžela pani Dobrotková. „Vylúčení sú väčšinou slušní ľudia. Desím sa, kto už len v tej ich strane zostane.“
„No kto asi? Iba komunisti!“ znovu sa ironicky zaškľabil pán Dobrotka.
Lenže nezostalo iba pri čistkách vo vnútri komunistickej strany. Čoraz dôslednejšie a prísnejšie boli hodnotené postoje, názory a skutky – hoci tých v šesťdesiatom ôsmom veľa nebolo – aj celkom bezvýznamných ľudí. (str. 11)

15:30
Karol Chmel: Platforma
Básnik a prekladateľ Karol Chmel (1953) uvádza svoju siedmu básnickú zbierku s podtitulom Driftovať ako loď, nechať sa unášať ako kryha.
Moderuje Ján Štrasser.

16:00
Irena Brežná: Postrehy emigrantky
Švajčiarsko-slovenská spisovateľka Irena Brežná (1950) vydala svoje eseje, krátke prózy a reportáže v knihe Postrehy emigrantky.
Autorku predstaví Jana Cviková.

16:30
Balla: Je mŕtvy
Jedna z postáv Ballovej knižky hovorí: „Dobrý aforizmus je viac ako zlý román“. Možno preto autor po úspešnej odbočke k relatívne dlhším prózam (V mene otca, Veľká láska) znovu prichádza s textami krátkymi a ešte kratšími. Hoci to nie sú aforizmy, vypointovanosťou hádam každej vety od nich ďaleko nemajú. Vo zvláštnych, neraz šokujúcich príbehoch či skôr antipríbehoch tu v pôsobivo lapidárnej skratke zaznievajú autentické i cielene zremixované hlasy bežných našincov, ich filozofia aj pseudofilozofia. Provokatívny názov knihy síce naznačuje opak, ale Balla rozhodne nie je mŕtvy – počúva nás totiž až príliš pozorne.
Pero Le Kvet si s Ballom (1967) pohovorí o jeho najnovšej zbierke 61 poviedok.

17:00
Čau o piatej
Poviedka 2018
Jana Oľhová číta víťazný text Jany Turzákovej „Medzi dvomi vlakmi“.

17:30
Poviedka 1996 – 2016
Do literárnej súťaže Poviedka bolo doposiaľ zaslaných viac ako 10.000 príspevkov. Využite možnosť stretnúť sa s víťazmi na uvedení zborníka víťazných prác prvých dvadsiatich ročníkov!
Balla, Rado Olos, Benjamín Škreko, Karol D. Horváth, Zuska Kepplová, Peter Ankou, Richard Pupala, Václav Kostelanski, Soňa Uriková, Peter Balko, Marek Grajciar, Radovan Potočár a Dominika Madro
Moderuje Matúš Mikšík

19:00
Cena René 2018 Anasoft litera gymnazistov
Slávnostné vyhlásenie laureáta ceny René 2018, ktorú udeľujú študenti 19 gymnázií a stredných škôl z celého Slovenska za najlepšie pôvodné prozaické dielo.
Účinkujú nominovaní autori: Maroš Hečko, Ľuba Lesná, Daniel Majling, Richard Pupala a Vanda Rozenbergová. Moderuje Jakub Lužina, hudobný hosť: Bene.
Literárna cena René podporuje čítanie mladých, ich záujem o knihy a najmä kvalitnú súčasnú literatúru. V prvej fáze študenti vybraných gymnázií a stredných škôl prečítali päticu kníh, ktoré im odporučila porota aktuálneho ročníka ceny Anasoft litera.
V druhom kole jeden študent ako zástupca školy diskutuje s oponentmi z ostatných škôl o ich preferovaných tituloch. Na spoločnom stretnutí určia hlasovaním víťaza.

Festival Autoriáda 2018 usporiadali: Vydavateľstvo KK Bagala, OZ literarnyklub.sk, Literárne informačné centrum, Nadácia Cvernovka. #autoriada #novacvernovka #kkbagala