Architekt drsnej poetiky (r. Kaboš, 2021)

Zdielať

Architekt drsnej poetiky (r. Kaboš, 2021)

Režisér Ladislav Kaboš, laureát Krištáľového krídla a ceny Igric, vo svojom najnovšom filmovom diele reflektuje „veľké dejiny 20.storočia v osude jednotlivca“.

Karpatský Nemec Hans Broos (1921-2011), rodák z Veľkej Lomnice, po skončení 2. svetovej vojny musel opustiť Československo, kde jeho predkovia žili stáročia. Nový domov našiel až v roku 1953 v Brazílii.

Celovečerný hraný dokumentárny film „Architekt drsnej poetiky“ rozpráva príbeh komornou formou, pomocou vnútorného monológu. Film zobrazuje dramatickú cestu imigranta, náročný proces adaptovania sa v cudzej krajine a skúma možnosti využitia talentu jedinca v spoločnosti. Broos v Brazílii vytvoril pozoruhodné architektonické dielo. Nevzdával sa ani na konci života, keď trpel Alzheimerovou chorobou.

Architektonická kancelária Hansa Broosa v São Paule vytvorila viac ako 140 realizovaných projektov v architektonickom štýle brutalizmu. Vedel citlivo zakomponovať architektúru do prírody. Broosovi spolupracovníci a žiaci – dnes profesori architektúry na Fakulte vo Florianopolise vydali o ňom už druhú knihu. Tri jeho budovy sú zapísané v zozname kultúrnych pamiatok mesta São Paula. Jeho meno patrí medzi najvýznamnejších tvorcov modernej brazílskej architektúry.

Film obsahuje fascinujúce archívy, cituje z autentickej korešpondencie s otcom a s jeho najbližšími. Dotýka sa dodnes tabuizovanej témy vysídlenia nemeckého obyvateľstva po 2. svetovej vojne.
Strhujúci príbeh Hansa Broosa je zároveň príbehom všetkých vysťahovalcov, ktorí musia hľadať nové príležitosti pre svoje uplatnenie. Upúta výtvarnou kamerou Martina Šeca, citlivým hereckým výkonom Imre Borárosa – herca Jókaiho divadla v Komárne a emotívnou formou rozprávania.

Film, ktorý objavuje ďalšieho významného rodáka, o ktorom donedávna na Slovensku nikto nevedel.

Lístky: 4€

Réžia a scenár: Ladislav Kaboš
Dramaturgia: Martin Peterich, Dagmar Ditrichová, Svatava Maria Kabošová
Kamera: Martin Šec
Strih: Michal Kondrla, Darina Smržová
Hudba: Vladimír Martinka
Zvuk: Bohumil Martinák
Účinkuje: Imrich Boráros, João Serraglio a ďalší
Producent: Darina Smržová
Koproducenti: Tibor Horváth, Michael Kaboš, Pedro Rosa

Viac na:
https://www.archinfo.sk/…/hans-broos-architekt-drsnej…
https://www.archinfo.sk/…/premiera-filmu-o-architektovi…

*****
Partneri
Z verejných zdrojov podporili Fond na podporu umenia a Nadácia mesta Bratislava.
Za dôveru pri vzniku Novej Cvernovky ďakujeme Bratislavskému samosprávnemu kraju.
Partnerom programu je aj Nadácia Orange.
Za tlač ďakujeme bittner print.