Ako obnoviť Ukrajinu po vojne?

Zdielať

Ako obnoviť Ukrajinu po vojne?

Pozývame vás na diskusiu o povojnovej obnove Ukrajiny a o výzvach i príležitostiach, ktoré to môže priniesť Slovensku. Hosťami moderátora Fedora Blaščáka budú Alexander Duleba, Mário Lelovský a Martin Kačo.

Koniec vojny je síce v nedohľadne, ale ukrajinská vláda, Európska Únia, ale aj ďalší medzinárodní partneri už dávajú najavo, že hospodárska obnova Ukrajiny je prioritou už dnes. Venujú sa jej akademici, vznikli rôzne odborné platformy, prebiehajú darcovské konferencie. Ukrajinská vláda pripravila národný plán obnovy pre vojnou najviac zasiahnuté regióny.
Výziev je však mnoho. Okrem rekonštrukcie infraštruktúry, škôl a nemocníc bude dôležitá obnova životného prostredia, znižovanie emisií a prechod k čistým technológiám a samozrejme reformy potrebné pre vstup do EÚ. Je to obrovská príležitosť pre rasť a rozvoj EÚ a Slovenska.
Akú rolu môže v týchto procesoch zohrať Slovensko, jeho firmy, mimovládne organizácie a akademický sektor?
////////////////////////////////
Diskusiu organizujú kultúrne centrum Malý Berlin, Wetzler Institute a Nová Cvernovka v rámci programu Ukrainian Month in Europe, ktorý je súčasťou projektu Re-Source! Ukraine. Za mediálnu podporu ďakujeme Denníku N.
Funded by Swedish Institute.
////////////////////////////////
Hostia:
Alexander Duleba, politológ, univerzitný pedagóg a analytik
Pôsobí na Inštitúte politológie Prešovskej univerzity v Prešove. Orientuje sa na výskum zahraničnej politiky Slovenska a vnútornej i zahraničnej politiky štátov východnej Európy s dôrazom na ich vzťahy s Európskou úniou. Je vedúcim výskumným pracovníkom Výskumného centra Slovenskej spoločnosti pre zahraničnú politiku.
Mário Lelovský, viceprezident Republikovej únie zamestnávateľov
Viac ako dvadsať rokov viedol distribučnú skupinu spotrebnej elektroniky a výpočtovej techniky BaSys na Slovensku a v Česku. V súčasnosti podniká v oblastiach projektovania a realizácie riadiacich systémov inteligentných objektov či telemedicíny. Je viceprezidentom Republikovej únii zamestnávateľov a IT Asociácii Slovenska. Zamestnávateľský sektor zastupuje vo viacerých radách vlády, je tiež stálym členom tripartity.
Martin Kačo, veľvyslanec s osobitným poslaním pre Ukrajinu
Od septembra 1995 v slovenskej diplomacii. Pôsobil na ZÚ v Kyjive, Stálej misii SR pri OSN počas členstva SR v BR OSN 2006-2007, ako ekonomický diplomat na ZÚ vo Washingtone, neskôr ako zástupca veľvyslanca a šéf politického úseku ZÚ v Moskve, 5 rokov pôsobil ako mimoriadny a splnomocnený veľvyslanec SR v Sarajeve. V ústredí v Bratislave sa venoval post-sovietskemu priestoru a priestoru býv. Juhoslávie, agendám OBSE a EÚ.