A House Made of Splinters (DK / UA / SE, 2022)

Zdielať

A House Made of Splinters (DK / UA / SE, 2022)

Pozývame vás na špeciálne uvedenie filmu A House Made of Splinters, ktorý je nominovaný na Oscara v kategórii Najlepší dokumentárny film.

A House Made of Splinters
Vojna na východe Ukrajiny rozdelila rodiny a prebudila v mnohých ľuďoch ich tienisté stránky i závislosti. Deti, o ktorých sa vlastní rodičia v tejto situácii nedokážu, či nechcú postarať, teraz v ústave neďaleko bojovej línie čakajú na rozhodnutie o svojom ďalšom osude.
Film naplno odkrýva dôsledky rodičovského zlyhania, ktoré núti deti robiť dospelé rozhodnutia. Cieľom dočasných obyvateľov ústavu tak často nie je dostať sa späť k rodičom, ale predovšetkým urobiť čo najlepší dojem na potenciálnych pestúnov a vyhnúť sa štátnemu sirotincu.
Pôsobivý dokument sleduje príbehy stelesňujúce úplné popreti hlavných atribútov detstva. Zároveň však vykresľujú silu vzťahov s vychovávateľmi a putá vznikajúce medzi deťmi s traumatickou rodinnou skúsenosťou.
Film, v ktorom sa dánsky režisér Simon Lereng Wilmont opäť venuje východnej Ukrajine aj téme detí, dostal na festivale Sundance 2022 cenu za najlepšiu réžiu vo svojej kategórii.
(Jeden svet)
Film uvedemie v pôvodnom znení (ruský a ukrajinský jazyk) s anglickými titulkami.
*****
🎫 Vstupné: 3€
Ubyvateľky a obyvatelia Ukrajiny majú vstup zdarma.