Jeden svet pod Palmou

Zdielať

Jeden svet pod Palmou

Diskusia o sexe na ulici, živá hudba a hlavne filmový výber, ktorý má čo ponúknuť.

Organizátori festivalu Jeden svet po prvom online ročníku opäť dajú divákom príležitosť na osobné stretnutia. Počas štyroch dní im ponúknu kvalitné dokumentárne filmy, ktoré budú sprevádzané diskusiami s domácimi aj zahraničnými hosťami a netradičnými sprievodnými podujatiami. 


PROGRAM

🟢 Utorok 1.6.
19:00 – slávnostné otvorenie v spolupráci s hudobným festivalom Konvergencie a diskusia s režisérkou filmu Keď sa minú ryby
O tom, ako veľmi je dnešný svet prepojený a ako môžu naše spotrebiteľské rozhodnutia ovplyvňovať ľudí v iných častiach planéty – napríklad k tomu, aby sa rozhodli opustiť svoju krajinu, sa budeme rozprávať s režisérkou Gosiou Juszczak a novinárom Petrom Ivaničom. Na diskusiu nadviaže dokument Keď sa minú ryby.
Diskusia prebehne v angličtine.
20:00 – Komentovaná prehliadka klimatickej výstavy voľba2050.world
21:00 – Premietanie filmu Keď sa minú ryby
Stolen Fish / Gosia Juszczak / Spojené kráľovstvo, Poľsko, Španielsko / 2020 / 30 min.
Film odhaľuje ničivé dôsledky nadmerného rybolovu v Gambii. V najmenšej pevninskej africkej krajine čínske korporácie lovia ryby a vyrábajú z nich múčku na kŕmenie hospodárskych zvierat vo veľkochovoch v Európe a Číne. Strhujúcim dokumentom nás sprevádzajú traja obyvatelia Gambie – Abou, Mariama a Paul. Každý z nich vyrozpráva príbeh každodenného boja o prežitie a frustrácie z rapídneho úbytku rýb, ktoré pre nich predstavujú hlavný zdroj obživy.
🟢 Streda 2.6.
19:00 – Michal Hvorecký a Richard Stanke čítajú Druhý Dunaj, poviedku z knihy Čierny lev, v ktorej 199-ročná ryba čelí klimatickej katastrofe.
20:00 – Komentovaná prehliadka klimatickej výstavy voľba2050.world
21:00 – Premietanie filmu More tieňov
Sea of Shadows / Richard Ladkani / Rakúsko, Austrália, Nemecko, USA / 2019 / 104 min.
Keď sa pri love vzácnej totoaby kalifornskej v Kalifornskom zálive spoja mexické drogové kartely a čínski priekupníci, hrozí, že ich vyčíňanie vyhubí všetok miestny morský život vrátane plachého a najohrozenejšieho druhu veľrýb, sviňuchy kalifornskej. Film z produkcie Leonarda DiCapria sleduje tím odhodlaných vedcov, špičkových ochranárov, investigatívnych novinárov a odvážnych tajných agentov, ako aj mexické námorníctvo – tí všetci nasadzujú svoje životy v snahe zachrániť posledné jedince sviňúch a postaviť krutú medzinárodnú zločineckú organizáciu pred súd.

🟢 Štvrtok 3.6.
19:00 – Sex na ulici (diskusia)
Aký je život sexuálnych pracovníčok, keď sa stratia z dohľadu? S riaditeľkou OZ Odyseus Dominikou Jašekovou si povieme o nebezpečenstvách, ktorým čelia ženy živiace sa vlastným telom. Kto sú a čo alebo kto obmedzuje ich právo na dôstojný život? A ako ich legislatíva i ľudské predsudky uzamykajú v bezvýchodiskovej situácii? Moderuje umelecká riaditeľka festivalu Jeden svet Diana Fabiánová.
20:00 – Komentovaná prehliadka klimatickej výstavy voľba2050.world
21:00 – Premietanie filmu Karavan lásky / Lovemobil / Elke Lehrenkrauss / Nemecko / 2019 / 106 min.
Keď na nemecký vidiek padne súmrak, krajnice ciest vedúcich cez zemiakové polia do tmavých lesov lemujú rozsvietené svetlá početných karavanov. Prostitútky z východnej Európy a z Afriky v nich čakajú na okoloidúcich klientov. Film prináša strhujúce príbehy žien, ktoré pricestovali z veľkej diaľky za vyšším zárobkom a vidinou lepšieho života. Všetko sa zmení v deň, keď v mrazivej atmosfére jednu z prostitútok zavraždia. Udalosť všetkými otrasie a prinúti ľudí konať. Film opisuje našu spoločnosť na samom konci globalizovaného kapitalizmu.
🟢 Piatok 4.6.
19:00 – Klimatické ženy (diskusia s iniciatívou Nestrácajme čas)
Klimatická kríza nie je rodovo neutrálna. Extrémne horúčavy, zvyšovanie hladiny morí, oceánov a výkyvy počasia nepomerne viac zasahujú ženy než mužov. Dáta OSN ukazujú, že celosvetovo viac ako 80 percent ľudí vysídlených pre klimatické problémy tvoria ženy. Následkom extrémnych javov počasia tiež častejšie trpia psychickými ťažkosťami a sú aj vo zvýšenej miere obeťami násilia. Naopak, v štátoch, v ktorých majú ženy výraznejšie zastúpenie v parlamente, je vyššia šanca, že ratifikujú medzinárodné zmluvy a dohody o ochrane životného prostredia. Ženy sú výraznou hybnou silou klimatického aktivizmu po celom svete. Aj o tom bude diskusia o klimatických ženách.
20:00 – Komentovaná prehliadka klimatickej výstavy voľba2050.world
21:00 – Premietanie filmu Hodinová manželka
Waterproof / Daniela König / Nemecko / 2019 / 88 min.
Aiše sa po manželovej smrti stala jedinou živiteľkou svojich troch detí. Zúčastnila sa na mnohých seminárov o emancipácii moslimských žien, a aby vyriešila svoju finančnú situáciu, rozhodla sa pre prácu inštalatérky. Film Hodinová manželka ponúka vtipný pohľad do sveta inštalatérky a jej kolegýň, ktoré sa snažia obstáť vo svete vyzbrojené kliešťami a skrutkovačmi. Sú to vôbec prvé inštalatérky v Jordánsku, jednej z najsuchších krajín sveta.

Trailer:https://www.youtube.com/watch?v=32sOo3kMzwM


Pozor – kapacita je obmedzená!

Podporiť ľubovoľnou čiastkou prípravy veľkého jesenného Jedného sveta a povinnú bezplatnú registráciu nájdete TU: https://goout.net/sk/jeden-svet-pod-palmou/szegkhr/ 

Vyhradzujeme si právo na zmeny v programe.
Podujatie Jeden svet pod Palmou vzniklo v spolupráci s mediálnou iniciatívou Svet medzi riadkami a s podporou Európskej únie.