◢ Ozveny Ji.hlavy: Efekt Vašulka (predpremiéra) + Kapitalks

Zdieľať

◢ Ozveny Ji.hlavy: Efekt Vašulka (predpremiéra) + Kapitalks

Premena umenia a spoločnosti s nástupom videa od 60. rokov do súčasnosti + diskusia s prarodičmi videoartu.

Rodák z Brna Woody Vašulka bol spoločne s maliarom Františkom Kupkom jedným z dvojice Čechov, ktorí v 20. storočí stáli pri zrode nového umeleckého odboru. V jeho prípade to bol videoart. S islandskou ženou Steinou bol jeho priekopníkom od konca 60. rokov, kedy žili a pracovali v New Yorku. Predtým sa ale spoznali v komunistickom Československu, kde Bohuslav Vašulka študoval FAMU a Islanďanka Steina hru na husle. Aj napriek tomu, že bývajú prezývaní prarodičmi „generácie YouTube“, svet umenia na nich takmer zabudol. S humorom a vyrovnanosťou bojujú so svojou finančnou situáciou a tým, ako svoje analógové archívy zachovať pre budúcnosť. Až v posledných rokoch ich objavujú zberatelia umenia a najväčšie svetové múzeá.


Efekt Vašulka / Hrafnhildur Gunnarsdóttir, IS, CZ, SE, 2019, 85 min. (SK distribútor – Film Expanded)
Trailer: https://youtu.be/E0dTAFAA85g


Projekcii bude predchádzať diskusia (Kapitalks: Prarodičia videoartu Vašulkovci) s pamätníkom Woodyho Vašulku, slovenským režisérom Dušanom Hanákom, český koproducentom filmu Efekt Vašulka Radimom Procházkom a experimentálnym hudobníkom a teoretikom Slávom Krekovičom. Moderuje: Matej Sotník, spoluzakladateľ Film Expanded a šéf filmovej rubriky Kapitálu

Ozveny Medzinárodného festivalu dokumentárnych filmov Ji.hlava, jednej z najvýznamnejších dokumentárnych udalostí v strednej a východnej Európe, sa vracajú do Bratislavy a dopĺňajú tak mapu Ozvien spolu s Viedňou, New Yorkom, Varšavou či Bruselom. V rámci festivalu Leto pod Palmou v Novej Cvernovke pre vás MFDF Ji.hlava a distribučná platforma Film Expanded pripravili špičkový dokumentárny cyklus.

FB event: https://www.facebook.com/events/2706639459625814/


Vstup na podujatie je dobrovoľný. Tešíme sa na Vás!

Hlavnými organizátormi podujatia sú MFDF Ji.hlava, Film Expanded a Nová Cvernovka. Spoluorganizátorom je časopis Kapitál.

Podujatie finančne podporili Audiovizuálny fond, Nadácia Tatra banky, Fond na podporu umenia, Nadácia mesta Bratislavy, Goetheho inštitút Bratislava a České centrum v Bratislave.

Mediálnym partnerom podujatia je Denník N.

www.ji-hlava.cz
www.filmexpadned.com
www.novacvernovka.eu
www.kapital-noviny.sk


◢ Leto pod Palmou je séria podujatí v parku kultúrneho a kreatívneho centra Nová Cvernovka. Počas letných mesiacov v ňom zažijete kultúrny program, ktorého súčasťou budú inscenácie nezávislých divadelných súborov, vystúpenia alternatívnych hudobných interpretov a djov, letné kino s dokumentárnymi i hranými filmami, nebude chýbať ani kvalitná súčasná slovenská literatúra a nedeľný chillout v parku pod stromami.

Podporiť môžete nielen program kultúrneho Leta pod Palmou, ale aj dokončenie unikátneho verejného parku v Bratislave. Viac informácii nájdete na www.sutnapark.sk.

Nadácia VÚB (VÚB banka) partner živej kultúry v Novej Cvernovke vám prináša aj relax pod Palmou. Z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia. Za tlač ďakujeme bittn