◢ Kapitalks na Ozvenách Ji.hlavy: Prarodičia videoartu Vašulkovci

Zdieľať

◢ Kapitalks na Ozvenách Ji.hlavy: Prarodičia videoartu Vašulkovci

O diele a odkaze Vašulkovcov budú diskutovať slovenský režisér Dušan Hanák, producent Radim Procházka a experimentálny hudobník a teoretik Slávo Krekovič.

Až v posledných rokoch ich objavujú zberatelia umenia a najväčšie svetové múzeá. Rodák z Brna Woody Vašulka bol s jeho islandskou ženou Steinou priekopníkom videoartu od konca 60. rokov, kedy žili a pracovali v New Yorku.

Predtým sa ale spoznali v komunistickom Československu, kde Bohuslav Vašulka študoval FAMU a Islanďanka Steina hru na husle. Aj napriek tomu, že bývajú prezývaní prarodičmi „generácie YouTube“, svet umenia na nich takmer zabudol. Woody Vašulka zomrel koncom minulého roka.

O diele a odkaze manželov Vašulkovcov budú diskutovať slovenský režisér a pamätník Woodyho Vašulku Dušan Hanák, producent filmu Efekt Vašulka Radim Procházka a experimentálny hudobník a teoretik Slávo Krekovič. Moderuje: Matej Sotník, šéf filmovej rubriky Kapitálu a spoluzakladateľ distribučnej platformy Film Expanded.

O 20.30 nasleduje projekcia filmu Efekt Vašulka z distribučného portfólia Film Expanded
(Hrafnhildur Gunnarsdóttir, IS, CZ, SE, 2019, 85 min.)

FB event: https://www.facebook.com/events/282784626413115/

Diskusný formát angažovaného mesačníka Kapitál sa koná v rámci cyklu Ozveny Ji.hlavy a festivalu Leto pod palmou v Novej Cvernovke. Ozveny Medzinárodného festivalu dokumentárnych filmov Ji.hlava, jednej z najvýznamnejších dokumentárnych udalostí v strednej a východnej Európe sa vrátili do Bratislavy a zaradili tak na mapu Ozvien vedľa Bruselu, Viedne, Varšavy či New Yorku. Podujatie uvedie žánrovo a tematicky rozmanitú selekciu víťazných filmov a diváckych hajlajtov z uplynulého 23. ročníka ji.hlavského festivalu.

Hlavnými organizátormi podujatia sú MFDF Ji.hlava, distribučná platforma Film Expanded a časopis Kapitál. Spoluorganizátorom podujatia je Nová Cvernovka.

Podujatie finančne podporili Audiovizuálny fond, Fond na podporu umenia, Nadácia Tatra banky, Bratislavský samosprávny kraj a České centrum v Bratislave.

Mediálnymi partnermi sú časopis Kapitál a Denník N.


Vstup na podujatie je dobrovoľný.

Grafika: Šimon Chovan

www.ji-hlava.cz
www.filmexpadned.com
www.kapital-noviny.sk
www.novacvernovka.eu


◢ Leto pod Palmou je séria podujatí v parku kultúrneho a kreatívneho centra Nová Cvernovka. Počas letných mesiacov v ňom zažijete kultúrny program, ktorého súčasťou budú inscenácie nezávislých divadelných súborov, vystúpenia alternatívnych hudobných interpretov a djov, letné kino s dokumentárnymi i hranými filmami, nebude chýbať ani kvalitná súčasná slovenská literatúra a nedeľný chillout v parku pod stromami.

Podporiť môžete nielen program kultúrneho Leta pod Palmou, ale aj dokončenie unikátneho verejného parku v Bratislave. Viac informácii nájdete na www.sutnapark.sk.

Nadácia VÚB (VÚB banka) partner živej kultúry v Novej Cvernovke vám prináša aj relax pod Palmou. Z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia. Za tlač ďakujeme bittn