◢ Czecho Mecho: Politický komiks + Alois Nebel

Zdieľať

◢ Czecho Mecho: Politický komiks + Alois Nebel

Czecho Mecho o politickom komixe a letné premietanie českej animovanej drámy nominovanej na Oscara.

19:00 Prednáška + diskusia (Skrytý bar)
21:00 Alois Nebel – premietanie filmu (Pod Palmou)

Prepojenie politiky a komiksu na prvý pohľad pôsobí antagonisticky: politika je predsa niečo vážne a dôležité, podľa slovníka cudzích slov je to „oblasť verejných štátnych záležitostí“ a naopak, komiks zväčša vnímame ako ľahkú, nenáročnú zábavu. Podľa slovníka ide „o kreslený seriál komických a dobrodružných príbehov“. Zdanlivá nezlučiteľnosť je však mylná. Politika a komiks majú k sebe blízko už celé stáročia.

Prednáška a následná diskusia o slovenskom a českom politickom komikse s Petrom Karpinským (SK) a L.P.Fish-om (CZ). Moderuje Tomáš Hučko. Súčasťou podujatia je premietanie animovanej politickej drámy Alois Nebel (2011).


Diskusia: Peter Karpinský je slovenský spisovateľ a jazykovedec. Venuje sa písaniu umeleckej literatúry a odborných prác. Pôsobí na Inštitúte slovakistiky a mediálnych štúdií na Filozofickej fakulte Prešovskej univerzity

L.P.Fish je filmový publicista, spoluautor podcastu Pop magazínu A2larm. Jeden zo zakladateľov a šéfredaktor časopisu ŽIVEL. Zaoberá sa alternatívnou kultúrou, aj keď on ju radšej nazýva autentickou.


Alos Nebel: Príbeh filmu sa začína na jeseň roku 1989 na železničnej stanici Biely Potok v Jeseníkoch, kde slúži ako výpravca Alois Nebel (Miroslav Krobot). Nebel je tichý samotár, ktorého čas od času prepadne podivná hmla. Najčastejšie sa mu v nej zjavuje Dorothe (Tereza Voříšková), obeť násilného odsunu Nemcov po 2. svetovej vojne.


◢ Leto pod Palmou je séria podujatí (nielen) v exteriéri budúceho verejného parku, ktorý vzniká pri kultúrnom a kreatívnom centre Nová Cvernovka. Počas letných mesiacov v ňom zažijete každodenný kultúrny program, ktorého súčasťou budú inscenácie nezávislých divadelných súborov, vystúpenia alternatívnych hudobných interpretov,djov a party, letné kino s dokumentárnymi i hranými filmami a nebude chýbať ani kvalitná súčasná slovenská literatúra.


VSTUP NA PODUJATIE JE DOBROVOĽNÝ.

Podporiť môžete nielen program kultúrneho Leta pod Palmou, ale aj dokončenie unikátneho verejného parku v Bratislave. Viac informácii nájdete na www.sutnapark.sk.

Nadácia VÚB (VÚB banka) – partner živej kultúry v Novej Cvernovke vám prináša aj relax pod Palmou. Z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia. Za tlač ďakujeme bittner print.